poniedziałek, 10 października 2022

Piknik patriotyczny u naszych przyjaciół z Pabianic

 

PIKNIK WOJSKOWY –

KONCERT 15 SIERPNIA - Pabianice

Historia? Po co, ona komu…, po co ona w ogóle jest? Po co wracać do tego co było, do tego co wydarzyło się dawno? Po co żyć przeszłością, płakać nad rozlanym mlekiem? Lepiej wybrać przyszłość, nastawić się na to co nowe, modne, atrakcyjne, europejskie…  Pewnie, że można, ale zanim dokona się takiego wyboru, trzeba koniecznie ze zrozumieniem przeczytać słowa wypowiedziane przez Józefa Piłsudskiego, który raczył powiedzieć: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”.

Znając te słowa łatwiej zrozumieć dlaczego my członkowie Klubu Gazety Polskiej – Pabianice 15 sierpnia 2015 roku w dzień Wojska Polskiego, rocznicę Bitwy Warszawskiej, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny po raz pierwszy zorganizowaliśmy w Pabianicach Festyn Patriotyczno - Rodzinny. Chcieliśmy w ten sposób zamanifestować naszemu miastu w sposób zbiorowy naszą dumę z powodu bycia Polakiem. Pokazać na zewnątrz, że my Polacy stanowimy wspólnotę ludzi wolnych, połączonych więzami krwi, języka, wiary, kultury, tradycji i historii. Pokazać, że bez poszanowania historii, nie ma umiłowania Ojczyzny, nie ma patriotyzmu. Pokazać, że my wszyscy wyrośliśmy z pokoleń,  które kochały Polskę, walczyły za Nią i umierały za Nią. Pokazać, że chcemy być jak Oni – wielcy, hardzi, dumni i nieugięci…, gotowi zawsze do obrony Ojczyzny.

To nasze przedsięwzięcie z 2015 roku, prawdopodobnie pierwsze w skali kraju, głęboko wpisało się w naszą świadomość i zainspirowało nas do stworzenia z Festynu imprezy cyklicznej. I tak od 2015 roku, mimo braku wsparcia ze strony władz miasta, rzucania kłód pod nogi, impreza rośnie, staje coraz większa. Trudności nas hartują, a nie zniechęcają.

W 2022 roku impreza pod nazwą „Piknik Wojskowy – Koncert 15 sierpnia” odbyła się na terenie parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Była to impreza, jakiej mimo braku reklamy, Pabianice jak dotąd nie widziały. Organizatorem Pikniku Wojskowego było Wojsko Polskie a Koncertu 15 sierpnia jak zwykle Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalno-Edukacyjne „Klub Gazety Polskiej Pabianice”. Zachodnia część placu kościelnego zamieniła się w prawdziwe miasteczko wojskowe. Żołnierze różnych formacji rozbili namioty i zaprezentowali najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, będący na wyposażeniu polskiej armii. Największym entuzjazmem wśród widzów cieszył się czołg „Leopard”. Chętni mogli go podziwiać z bliska, dotknąć a nawet wejść do środka. Wielkie zainteresowanie wzbudziła również armatohaubica „Krab”, wyrzutnia rakietowa „Langusta” i moździerz „Rak”. Oczywiście nie zabrakło wojskowej grochówki, za którą ustawiła się długa kolejka. W czasie pikniku można było nie tylko obejrzeć sprzęt wojskowy, ale i porozmawiać z żołnierzami. Zapytać o zasady rekrutacji do poszczególnych jednostek. Dowiedzieć się z pierwszej ręki jak się żyje w wojsku i czy warto być żołnierzem.

Po wschodniej stronie placu kościelnego ustawiona była scena. O godzinie 13:30 na scenie pojawił się chór parafialny wykonując pieśni patriotyczne. O godzinie 14:00 nastąpiło uroczyste otwarcie  „Pikniku Wojskowego-Koncertu 15 sierpnia”. Pierwszy przemówił gospodarz terenu ksiądz dziekan Ryszard Stanek. Po nim głos zabrał poseł Marek Matuszewski, odczytując list wicepremiera, ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. W imieniu marszałka Województwa Łódzkiego kilka słów do zgromadzonych skierował Włodzimierz Stanek. Ze sceny przemówił również pełnomocnik PiS w powiecie pabianickim, Krzysztof Ciebiada, łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer oraz przewodniczący pabianickiej Solidarności Krzysztof Górny. Po oficjalnych wystąpieniach na deskach scenicznych pojawił się wieloletni przyjaciel naszego klubu Paweł Piekarczyk, czarując nas swoimi pieśniami. Gdy zszedł ze sceny, pojawiła się łódzka formacja „Twierdza Pamięć”. O godzinie 16 przyszedł czas na emisję filmu „Józef Piłsudski”. O godzinie 18 zakończył się Piknik Wojskowy, Wojsko Polskie opuściło plac i udało się do koszar, ale nasza impreza wciąż trwała. „Koncert 15 sierpnia” nabierał rumieńców, zabawa się rozkręcała. Publiczność zgromadzona: dzieci, młodzież i osoby starsze bawiła się doskonale. Około  tysiąca zgromadzonych ludzi było zachwyconych. Zaśpiewał i zatańczył zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”, wzbudzając w zgromadzonych wielki entuzjazm. Potem oczarowała nas swoim głosem, niezwykle utalentowana Weronika Jatczak. Przez ballady rockowo-blusowe przeprowadził nas pabianicki zespół Haze Acoustic Trio. Imprezę naszą uwieńczył  występ znanego rapera, człowieka wielu talentów – Wujka Samo Zło. Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy, nasza impreza również. Zostały wspomnienia i przekonanie, że warto robić dla ludzi takie imprezy, że warto być Polakiem. Pozostała również nadzieja że włodarze miasta, że prasa, że tak zwani światli i postępowi przestaną chodzić w krótkich spodenkach, staną się dorosłymi, przeproszą się z historią i przestaną się wstydzić być Polakami. Przestaną przeszkadzać organizować nam patriotyczne imprezy, przemilczać, a wręcz przeciwnie - będą służyć pomocą. Niechaj dobry Bóg to sprawi.

Karol Jabłoński