piątek, 20 grudnia 2024

Wydarzenia grudnia 1970 r. - obchody

 Janek Wiśniewski padł




W grudniu 1970 roku władze komunistyczne po raz kolejny wydały rozkaz żołnierzom i milicjantom  by strzelali do robotników na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga
Zginęły 44 osoby, ponad 1160 rannych
W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji.
W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy komitetów wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni.

Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni), a ponad 1160 zostało rannych.



Wigilia w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej

 

Walczyli dla Nas, Zawalczmy dla Nich”

 

W pełni oddajemy  Nasze zaangażowanie w pomoc na rzecz tych, którzy bohatersko przeciwstawiali się uciskowi i walczyli abyśmy mogli żyć w niepodległej Polsce. Jesteśmy świadomi, że mamy ogromny dług do spłacenia. Pamiętając o Żołnierzach Armii Krajowej, o Żołnierzach  Wyklętych – Niezłomnych, dziękujemy im za poświęcenie i wolność

Dzisiaj weterani – patrioci oczekują od nas dużego zaangażowania w przywróceniu wielkości Najjaśniejszej Rzeczpospolitej

Na nas bohaterowie mogą liczyć

Pokonamy łajdaków - antypolaków

W atmosferze ciepłej w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odbyła się Wigilia z opłatkiem

Śpiewaliśmy kolędy. Na koniec nasi weterani – bohaterowie otrzymali paczki.

Szlachetne paczki

poniedziałek, 16 grudnia 2024

„Tak dla edukacji, nie dla deprawacji!” Protest w Gdańsku

 


„Tak dla edukacji, nie dla deprawacji!”

 

"Nieprzyjaciel rozdarł pierś narodu, 

włożył w nią palce, 

całą garścią wziął za każde polskie serce 

I patrzy ci w oczy, a byle dostrzegł najmniejszą myśl, 

najmniejsze poruszenie podejrzane, ściśnie dłoń i zdusi 

życie"

Adam Mickiewicz










W Gdańsku odbył się protest przeciwko planom wprowadzenia nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej. Protestowaliśmy bo , ustawa godzi w wartości rodzinne i może prowadzić do deprawacji młodzieży. Protest w Gdańsku to kolejny opór ws. seksualizacji młodzieży.

Pod hasłem „Tak dla edukacji, nie dla deprawacji!” w niedzielę przed budynkiem Rady Miasta w Gdańsku zgromadziły się setki osób, w tym nauczyciele i rodzice.

Na manifestacji  były też Kluby Gazety Polskiej, w tym nasz

Klub Gazety Polskiej Elbląg 2 im Lecha Kaczynskiego

Wyraziliśmy sprzeciw wobec wprowadzenia edukacji zdrowotnej do szkół, wskazując, że program forsowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ma charakter ideologiczny. Według uczestników , przedmiot ten może promować nieakceptowane społecznie wartości, takie jak aborcja czy homoseksualizm.

Podczas wydarzenia przemawiała Joanna Cabaj, ekspertka ds. wychowania, apelując do nauczycieli, by nie bali się stawiać czoła narzucanym zmianom.

Wy jesteście elitą naszego narodu. Nie bójcie się mówić naszym dzieciom prawdy i uczyć je odróżniania dobra od zła – podkreślała w swoim wystąpieniu.

 

niedziela, 15 grudnia 2024

Napisali o nas w najnowszej Gazecie Polskiej

 



 


 


Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Elbląg 2 im. Lecha Kaczyńskiego oraz Kawalerowie Orderu Świętego Stanisława udali się do Tulic, by przy pomniku Danuty Siedzikówny „Inki” uczcić pamięć bohaterki antykomunistycznego podziemia. W skupieniu i modlitwie uczestnicy oddali hołd wszystkim tym, których losy, podobnie jak los „Inki”, stały się symbolem niezłomności i ofiary na rzecz ojczyzny. Pod pomnikiem złożono kwiaty, zapalono znicze, a chwila ciszy pozwoliła każdemu z obecnych na osobistą refleksję nad ceną wolności, o którą tak wielu bohaterów musiało walczyć i za którą oddało życie.

13 grudnia - data hańby

 





Klub Gazety Polskiej Elbląg II im Lecha Kaczyńskiego godnie uczcił pamięć ofiar stanu wojennego wprowadzonego przez zdrajców - agentów sowieckich

          CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

13 grudnia 1981

 

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. Większość Polaków o tym, co dzieje się w kraju, dowiedziała się rankiem 13 grudnia 1981 roku, kiedy Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, który informował o wprowadzeniu stanu wojennego. Oficjalnie powodem była coraz gorsza sytuacja w kraju, między innymi brak jedzenia w sklepach i groźba interwencji Układu Warszawskiego. W rzeczywistości komuniści obawiali się utraty władzy i protestów.

 

W całym kraju zapanował chaos. Na ulicach miast pojawiły się czołgi i opancerzone transportery. Wyłączono łączność telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji oraz godzinę policyjną.

 


Działania te stanowiły próbę zastraszenia wszystkich, którzy stawiali opór totalitarnemu reżimowi. W ślad za nimi nastąpiły masowe zatrzymania opozycjonistów i wywożenie ich do obozów internowania. W przypadku Wielkopolan – do Gębarzewa. W samej tylko Wielkopolsce internowano ponad 100 osób. Wojskowa opresja dosięgła także ludzi przypadkowych. Wśród nich był Piotr Majchrzak, najmłodsza ofiara stanu wojennego w Poznaniu. 19-letni uczeń Technikum Ogrodniczego zginął za to, że nosił opornik, czyli wyraz sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu.

 

W ogromnej operacji policyjno-wojskowej wzięło udział w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. W czasie stanu wojennego internowano około 10 tys. osób. Byli to głównie przywódcy NSZZ Solidarność. Władza stosowała również masowe zwolnienia strajkujących z pracy. Tragicznym wydarzeniem była pacyfikacja kopalni „Wujek” w Katowicach, w trakcie której zastrzelono 9 górników. Według szacunków w trakcie stanu wojennego życie straciło 40 osób.

 

Stan wojenny zawieszono w grudniu 1982 roku.

wtorek, 3 grudnia 2024

Rolnicy polscy nie odpuszczają rządowi tuska - zorganizowanej grupie przestępczej,





Żywią I bronią

R  O L N I C Y

BÓG zapłać za wasze poświecenie, za trud wykonywania nie łatwego zawodu

My Polacy  -  Patrioci jesteśmy z was dumni

Klub Gazety Polskiej Elbląg 2 im Lecha Kaczyńskiego z boku wspierał protestujących

W całej Polsce zostały wznowione protesty rolników, dzisiaj w 16 miejscowościach w tym w Elblągu przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, tej z rządu i unii europejskiej

 Przede wszystkim przez pracę sejmu nad ustawą łańcuchową czy pogłębiaacym się kryzysie w rolnictwie, ale również z racji niespełnienia przez rząd postulatów, które obiecali podczas poprzednich strajków rolników

 

Damian Murawiec: Stawiają nas do jednej walki choć mamy inne standardy produkcji! To ogromna niesprawiedliwość!

 

Jako rolnicy czujemy ogromną niesprawiedliwość, ponieważ w Unii Europejskiej z każdym rokiem ogranicza się produkcję rolną, wycofuje się coraz więcej pestycydów, mamy także ograniczenia w stosowaniu nawozów sztucznych. Dostosowujemy się do tych standardów, a otwiera się granice dla produktów rolnych z Ukrainy i jak mamy z nimi konkurować? Produkujemy bardzo drogo, przez te restrykcje koszty produkcji  są wywindowane wysoko, a przeciwko nam staje taki duży rynek, który może produkować wedle innych standardów, po niższych kosztach – mówił podczas IX Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu 26 listopada Damian Murawiec, rolnik, członek Ruchu Młodych Farmerów i Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników. Wskazuje, że umowa o wolnym handlu z krajami Mercosuru jest analogiczna do sytuacji z Ukrainą i rolnicy kategorycznie nie zgadzają się na jej zawarcie.